Zaznacz stronę

Lampy bakteriobójcze UVC do domu i mieszkania

Lampy bakteriobójcze – co to jest?

Lampy bakteriobójcze od lat są używane w szpitalach i innych placówkach medycznych do dezynfekcji pomieszczeń. Lampy używają promieniowania UV-C – jednego z trzech rodzajów fal, które emituje słońce. I to fale UV-C są odpowiedzialne za dezynfekcję pomieszczeń. Do dezynfekcji przy zastosowaniu lampy UV-C nie są wymagane żadne kwalifikacje – może ją przeprowadzić każdy.

Zastosowanie światła UV-C

Światło UV-C jest bakteriobójcze – to znaczy, dezaktywuje DNA bakterii, wirusów i innych patogenów, a tym samym niszczy ich zdolność do namnażania się i wywoływania chorób. W szczególności światło UV-C powoduje uszkodzenie kwasu nukleinowego mikroorganizmów poprzez tworzenie wiązań kowalentnych między niektórymi sąsiednimi zasadami w DNA. Tworzenie się takich wiązań zapobiega rozpakowaniu DNA w celu replikacji, a organizm nie jest w stanie się rozmnażać. W rzeczywistości, gdy organizm próbuje się replikować, umiera.

Lampa bakteriobójcza – co daje, na co pomaga – korzyści z zastosowania.

Technologia ultrafioletowa jest niechemiczne podejście do dezynfekcji. W tej metodzie dezynfekcji nie dodaje się niczego, co sprawia, że ten proces jest prosty, niedrogi i wymaga bardzo niskiej konserwacji. Oczyszczacze ultrafioletowe wykorzystują lampy bakteriobójcze, które są zaprojektowane i obliczone do produkcji pewnej dawki ultrafioletu (zwykle co najmniej 16,000 mikrowatów na centymetr kwadratowy, ale wiele jednostek rzeczywiście mają znacznie wyższą dawkę.) Zasada projektowania opiera się na produkcie czasu i intensywności – musisz mieć pewną ilość obu do udanego projektu.

Lampa bakteriobójcza – jak działa, jak stosować?

Zanieczyszczone powietrze jest zasysane przez wentylator – przez filtr łapiący kurz i inne zanieczyszczenia do komory dezynfekcyjnej. Intensywność rury UV-C i czas, w którym powietrze pozostaje w komorze dezynfekcyjnej są wybierane tak, że powietrze wydmuchiwane z lampy jest praktycznie wolne od mikroorganizmów. Prędkość przepływu powietrza przez komorę dezynfekcyjną jest zatem wybierana jako kompromis między pragnieniem dezynfekcji największej objętości powietrza na jednostkę czasu a skutecznością bakteriobójczą. Należy również zauważyć, że wymuszony przepływ powietrza powoduje płynną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, a tym samym dezynfekcję powietrza w całym pomieszczeniu.

Wybór ilości i mocy lamp zależy od wielu czynników, jak: wysokość pomieszczeń, jego kształt, wielkość współczynnika odbicia powierzchni (ściany) w pomieszczeniu, temperatura, wilgotność i stopień zapylania powietrza.

Lampy bakteriobójcze – gdzie stosować?

Obszary zastosowania lamp bakteriobójczych:

• Szpitale
• teatry operacyjne
• Oddziały intensywnej terapii
• szpitalne izbę przyjęć
• sale egzaminacyjne i zabiegowe
• urządzenia recepcyjne
• pokoje dla pacjentów
• pomieszczenia izolacyjne
• zabrudzone/brudne pomieszczenia gospodarcze
• Przychodnie

Ranking lamp bakteriobójczych – jaką lampę UVC wybrać?